Jakie ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym sposobem ogrzania domu. Nie wpływa na wystrój wnętrza. Świetnie sprawdza się w przypadku, kiedy któremuś z domowników doskwierają alergie (nie wysusza powietrza, a dzięki temu nie pozwala na unoszenie się w nim alergenów). Rozkład temperatury- grzanie od stóp- jest jak najbardziej naturalnym dla człowieka. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala wykorzystać pompy ciepła lub kotły grzewcze, które dzięki zastosowaniu niskich temperatur środka grzewczego sprzyjają środowisku. Wreszcie warto wspomnieć o tym, że instalacja podłogówki pozwala zminimalizować koszty energetyczne.
Rodzaje ogrzewania podłogowego
Z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są dostępne rodzaje ogrzewania podłogowego na rynku. Przeczytasz o tym, jakie elementy składają się na ich systemy i jakie ogrzewanie podłogowe wybrać.
Ogrzewanie podłogowe: wodne czy elektryczne?
Jak działa wodne ogrzewanie podłogowe? Zasada działania jest bardzo prosta. Urządzenie grzewcze podgrzewa i transferuje środek grzewczy (najczęściej wodę) do rozdzielacza. Rozdzielacz dzieli ciepło na poszczególne pętle rury ułożone w posadzce. Wraz z pokonywaną odległością środek grzewczy traci na temperaturze, dlatego wraca do źródła ogrzewania, gdzie zostaje podgrzany.
Jakie elementy składają się na wodne ogrzewanie podłogowe?
- Urządzenie grzewcze, np. pompa ciepła, kocioł grzewczy, którego zadaniem jest podgrzanie czynnika, który krąży w rurach ogrzewających posadzkę.
- Rozdzielacz ogrzewania podłogowego – rozprowadza czynnik grzewczy na wszystkie pętle rur.
- Rury – przewody, którymi doprowadzany się czynnik grzewczy podgrzewający podłogę.
Zalety wodnego ogrzewania podłogowego:
- Są tanie w eksploatacji.
- Nie szpecą wizualnie mieszkania.
- Równomiernie ogrzewają pomieszczenie.
- Są bardzo trwałe.
Jak działa elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Źródłem ciepła w ogrzewaniu podłogowym są, zależnie od zaawansowania prac remontowych: przewody, maty lub folie grzejne. Przewody grzejne montuje się jeszcze w jastrychu. Wykonanie ogrzewania elektrycznego stosując przewody grzejne należy zaplanować na wczesnym etapie budowy domu. Maty i folie grzewcze można zastosować w późniejszych etapach remontu, ponieważ układa się bezpośrednio pod posadzką. Przepływ prądu powoduje nagrzewanie się metalowych elementów o specjalnie dobranej oporności.
Elementy elektrycznego ogrzewania podłogowego:
- Przewody, maty lub folie grzejne
- Przewody grzejne– kable ułożone w specjalnej siatce lub taśmie, która ułożona jest na warstwie izolacji, zalanej kilkucentymetrowej warstwie wylewki.
- Maty grzejne- zwinięte w rolki odcinki siatki splecionej z kablem grzewczym
- Folie grzejne- folia poliestrowa o grubości ok. 0,2 mm, w której zatopione są aluminiowe druty przenoszące ciepło.
- Uchwyty mocujące
Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:
- W równomierny sposób ogrzewają przestrzeń pomieszczenia.
- jest tańsze niż wodne ogrzewanie podłogowe. Jego zainstalowanie nie wymaga tak wielu specjalistycznych elementów, jak np. rozdzielacz, odpowiednie wyposażenie kotłowni.
- Nie opiera się na elementach, które mogłyby spowodować zamarznięcie instalacji lub powstania przecieków.
- Ewentualna awaria nie spowoduje tak wysokich kosztów remontu. Wystarczy zerwać posadzkę.
- Regulowanie temperatury jest prostsze niż w ogrzewaniu wodnym. Odbywa się za pomocą odpowiednich sterowników. Dodatkowo termostat włącza i wyłącza prąd utrzymując zadaną temperaturę w pomieszczeniu.
- Umożliwia szybką instalacje.
Ogrzewanie podłogowe powietrzne
Brzmi dość abstrakcyjnie, prawda? Ten sposób ogrzewania podłogowego powstał stosunkowo niedawno, ale już zdążył stać się dość popularną metodą ogrzewania domów, np. w Szwecji, czy w Niemczech. Jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem rozprowadzenia ciepła w mieszkaniu, a jego instalacja powinna odbyć się na wczesnych etapach budowy domu. Jak działa ogrzewanie podłogowe powietrzne? Zasada jego działania polega na połączeniu płyty fundamentowej z systemem ogrzewania powietrzem, tworząc obieg zamknięty.
Ogrzewanie podłogowe powietrzne- zalety:
- Najbardziej ekologiczna metoda ogrzewania domu.
- Nie jest widoczne.
- W równomierny sposób ogrzewa pomieszczenia.
Ogrzewanie podłogowe – jakie wybrać?
Wybór ogrzewania podłogowego jest zależny od wielu czynników- zapotrzebowania energetycznego pomieszczeń, możliwości portfela. Jeśli nie posiada się wiedzy na temat działania systemów grzewczych najlepiej zdać się na wiedzę i doświadczenie fachowca. Powinien przygotować odpowiedni projekt instalacji grzewczej.
Pewnym jest, że wybranie ogrzewania podłogowego jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. A który rodzaj ogrzewania podłogowego będzie najlepszy? Z pewnością świetnie sprawdzi się wodne ogrzewanie podłogowe. Należy jednak pamiętać, ze trzeba je zaplanować na wczesnym etapie tworzenia budynku. Ogrzewanie elektryczne można ułożyć w każdej chwili, pod warunkiem, że oczywiście zdecydujemy się na zerwanie posadzki. Powietrzne ogrzewanie podłogowe jest nowinką, ale warto je wybrać, jeśli kierujemy się dobrem środowiska.